שח"ם - ארגון השחקנים והשחקניות בישראל

נאומה של אסתי זקהיים מתוך ההפגנה של להב - ארגון העצמאים והעסקים בישראל

בהפגנה שהתקיימה ביום ה' (30.4) הגיעו לכיכר רבין מאות עצמאים ביניהם עשרות שחקנים, חברי שח"ם.

אסתי זקהיים, יו"ר ארגון השחקנים שח"ם: "תרבות היא זכות בסיסית של כל אזרח בישראל! ישראל במקום הראשון בעולם בצריכת תרבות אתם – אזרחי ישראל הפכתם את מדינת ישראל למעצמת תרבות מובילה בעולם. תודה לכם על זה!

אבל לא באתי לכאן כדי לדבר בשם התרבות שגוועת, אלא בשם האנשים שיוצרים אותה. סגירת והשבתת מוסדות התרבות גרמה לאובדן מקורות הפרנסה למאות אלפי אנשים.

אנחנו היינו הראשונים להיפגע ועושה הרושם שגם האחרונים לחזור. בעוד שבחלק גדול מהעולם בוחנים פתרונות בכדי לסייע לאומנים שנשארו ללא פרנסה, הרי שפה בארץ חמדת אבות - לא מבינים שגם אנשים שעוסקים ב"תרבות" צריכים לחיות.

אנחנו אזרחים שומרי חוק שמשלמים כסף לביטוח לאומי ולמס הכנסה. התעשייה שלנו מפרנסת 150,000 איש. אנשים שמחזיקים משפחות. בחישוב פשוט מדובר במעל חצי מליון פיות שנשארו ללא פת לחם.

אנחנו לא מדברים על תרבות. אנחנו לא מדברים על אומנות. אנחנו מדברים רק על הישרדות. חיים או מוות של חצי מליון איש. אנחנו השחקנים, הבמאים, התסריטאים, היוצרים, המעצבים, המוסיקאים, וכל מי שעובד איתנו ואנחנו עובדים איתו. כולנו בבום אחד איבדנו את פרנסתנו. איבדנו, לא ירידה בנפח העבודה, ולא הכנסה שהצתמצמה. פשוט כלום! אפס! השוק שלנו דומם. המסקנה כאן היא אחת. אנחנו דורשים מהמדינה לא להפקיר אותנו!"