שח"ם - ארגון השחקנים והשחקניות בישראל

כללי אתיקה לקורסים וסדנאות עבור שחקנים מקצועיים

כללי אתיקה לקורסים וסדנאות עבור שחקנים מקצועיים

 

מבוא

בשנים האחרונות אנו עדים לפריחת תחום הקורסים וסדנאות ההכשרה ןהעשרה המקצועיות לשחקנים ולשחקניות. פריחה זו, הביאה את התחום הנ"ל, שכוונתו בראשית הייתה להעניק הכשרה מקצועית מתקדמת לשחקנים מקצועיים ("להתאמן על הכלי"), גם לחשיפה מקצועית אל מול אנשי מקצוע בתעשייה ובתיאטרון. הלכה למעשה, חלק מאותם קורסים וסדנאות הפכו לכלי, נושא פירות כלכליים כאלו ואחרים, לצורך "חשיפת שחקנים" בלבד בסכומים גבוהים אשר אין להם הצדקה ואינם מכבדים לא את השחקנים ולא את בעלי התפקידים שמסכימים להנחות את ה"סדנאות הללו".

מתוקף התפתחות תופעה זאת, בחר הועד המנהל, בשיתוף עם הצוות המקצועי של הארגון, לקבוע קווים וסטנדרטים לקורסים וסדנאות לשחקנים מקצועיים, המחייב בראש ובראשונה את מערך ההכשרה המקצועית מבית שח"ם אך לא פחות גם את השחקנים, חברי שח"ם,  אשר לוקחים חלק בתהליך המעוות אשר נוצר עקב השימוש הציני במצב המורכב של אודישנים וליהוקים בתעשייה.

ראשית, הנחת היסוד שלנו היא ששחקנים אינם אמורים לשלם תשלום מלא על חשיפה בלבד. מדובר בסכומים אשר נועדו למטרות רווח של גורמים כאלו או אחרים. אנו בשח"ם רואים בגביית תשלום מלא משחקנים בגין "חשיפה" בלבד, ולמטרות רווח כאודישן בתשלום (מה שמהווה בארה"ב עבירה פלילית[1]). ומגנים בכל תוקף תופעה זאת.

נוצרת אשליה של מכירת סדנה לשחקנים כשלמעשה מדובר על צורך עז של השחקן לחשיפה מול איש מקצוע זה או אחר שעובד בתעשייה, שלא לדבר על תרמית במכירת תדמית שקרית לשחקן.

בכל הנוגע למלהקות, אנו רואים בתפקידם של אלו כמחייב צפייה בשחקנים, במסגרות קבועות ובמסגרות מזדמנות כגון – בתי ספר למשחק, הפקות פרינג', אירועי חשיפה שונים, סרטים עצמאיים, חיפוש שחקנים במאגרים עצמאיים, צפייה בחומרים מצולמים של שחקנים, (במיוחד בשנה האחרונה בה לא התאפשר להגיע פיזית לצפות בהצגות של שחקנים) מפגשים יזומים ומסובסדים/חינמיים (דמי רצינות) לשחקנים.

סדנה או קורס, מכל סוג, צריכה להיות כזאת שמעניקה לשחקן או לשחקנים כלים מעשיים ומקצועיים, ללא קשר לאורכה, ובמחירים הוגנים. לעניין זה, הזום – הצטרף אלינו בשנה האחרונה, לפעמים בלית ברירה, כחלק ממגוון האפשרויות ליצירת קשר בין שחקנים לאנשי מקצוע. אנחנו קוראים לכל מי שמקיים סדנת משחק שמהותה היא אינטרקציה בין שחקנים פנים מול פנים – פרונטלית, להפעיל שיקול דעת ובכובד ראש להחליט על קיום סדנה מעשית שכזו בזום.  בנוסף לאמור לעיל אנו בשח"ם מאמינים שהאינטרס והרצון של לימוד סדנה אמור להיות משותף לשני הצדדים. הן למנחה אשר רוצה להכיר שחקנים חדשים וללמדם את משנתו והן לשחקנים אשר רוצים ללמוד מהמנחה. מתוך נקודת הנחה כזו אין לקבל את העובדה שמנחים מסויימים או עסקנים אשר מעסיקים מנחים ללמד שחקנים,  מרשים לעצמם לגבות משחקנים סכומי עתק! ללא פרופורציות! ולנצל גם את המדיה החדשה – הזום ואת המצוקה והרצון של השחקנים לעשייה ולהיחשף ניצול ציני שלילי.

 

חשוב לנו להגיד, שאין אנו חיים במנותק מהמציאות ואנו מודעים לכך שלעיתים אנשי מקצוע בוחרים ללהק שחקנים אותם הם הנחו בסדנה מקצועית. דווקא בסדנאות, בהן מתקיים תהליך למידה משמעותי, אולם זאת לא יכולה לעולם להיות מטרת הסדנה או אמצעי השיווק שלה.

כללי אתיקה בקורסים וסדנאות לשחקנים

  1. סדנה או קורס, מכל סוג, צריכים להיות כאלו שמעניקים לשחקן או לשחקנית כלים מעשיים ומקצועיים, ללא קשר לאורך הסדנא או הקורס.

  2. גורם המעביר סדנה חייב להיות אדם בעל ניסיון מוכח תאורטי ויישומי בתחום אותו הוא מנחה.

  3. סדנאות או קורסים, שכל מטרתם, במוצהר או במסווה, היא חשיפה לשחקנים ותו לא, אינם ראויים להתקיים.

  4. סדנאות וקורסים לשחקנים מקצועיים, בוגרי ביס למשחק או בעלי ניסיון מוכח בשטח, נועדו כדי לאמן את השחקנים ואת הכלי המשחקי שלהם – הוא השחקנים עצמם. מתוך אתיקה של עבודה משותפת בין שחקנים , במאים, מלהקים ואנשי מקצוע אשר עובדים יחד, תשלום עבור סדנה שזו היא מטרתה צריך להיות הוגן וראוי ושמכבד את השחקנים והקולגות מולם הם עובדים. סדנאות אשר המחיר שלהם הוא בעל ערך שעתי גבוה הוא מבחינת ניצול ציני של מעמדו של השחקן המבקש כל העת להכיר שיטות משחק ועבודה מול אנשי מקצוע.

  5. בעת שיווק סדנא יש להימנע, באופן ברור, מציון איזה הפקות מנחה הסדנה (במאי, מלהק וכו') מלהק באותו זמן. על השחקנים לצאת מנקודת הנחה שהמלהק יעשה את עבודתו נאמנה מול הסוכנים ויבחר באופן מקצועי שחקנים אשר ראויים ומתאימים להגיע לאודישן מולו ו /או מול הבמאי.
  6. על כמות המשתתפים בסדנא להיות כזה שנותנת הזדמנות לכל שחקן ושחקנית המשתתף בסדנא אפשרות להתאמן. מפתח ראוי בעיינו הוא עד 16 שחקנים בסדנה לכל היותר, עם המלצה של בין 12-14.

 

על מי חלים כללים אלו ?

בראש ובראשונה על מערך הקורסים והסדנאות בשח"ם. אנו ממליצים המלצה גורפת וחד משמעית לשחקנים חברי שח"ם, אשר מבקשים להירשם לקורסים וסדנאות, שלא להירשם לקורסים וסדנאות אשר חורגים מקוים מנחים אלו. הרשמה לכאלו תגרום ברובם המכריע של המקרים לעוגמת נפש ועוול לשחקן , בזבוז כספים שלא לצורך וניצול ציני של מעמדו של השחקן

 

אנו מגנים בכל תוקף תופעה של אודישנים בתשלום, באופן ישיר או עקיף, ונפעל בכל דרך לעצור תופעה זאת!