שח"ם - ארגון השחקנים והשחקניות בישראל

פרשת איקיוטק: על השחקנים שקיבלו מכתבי גבייה לפנות למחלקה המשפטית

ביום שני 30.12 התקיים בוועדת הכלכלה של הכנסת דיון אודות אופן גביית החובות של חברת התוכן הדיגיטלי "איקיוטק" שבבעלות בן אופק. הדיון הסוער שנערך זומן לבקשת ח"כ בועז טופורובסקי (יש עתיד), בעקבות אלפי דרישות הגבייה בגובה אלפי שקלים. בדיון השתתפו גורמים רבים - מנציגי משרד התקשורת, משרד המשפטים, משטרת ישראל, לשכת עורכי הדין, המועצה הישראלית לצרכנות, ארגון אמון הציבור ועוד. את חברת איקיוטק ייצג השופט לשעבר אליהו וינוגרד.

"מדובר במצב אבסורדי, לא על פניו ולא לכאורה", אמר ח"כ טופורובסקי בפתח הדיון וטען כי בפגישה עם נציגי איקיוטק במשכן הכנסת הם איימו להכפיש את שמו ולפגוע בו על רקע התערבותו בפרשה.

בדיון נכחו נפגעים רבים, שחלקם עלו לתאר את חלקם בפרשה - במסגרתה קיבלו דרישה לתשלום חובות שלא היו ולא נבראו לטענתם. "בגיל 9 ראיתי אתר שהבטיח להיות רקדנית מפורסמת", סיפרה נערה בת 15, "לא ידעתי שזה כרוך בתשלום. הכנסתי את מספר הטלפון של אמא, אבל לא קיבלתי כלום בתמורה".

עו"ד אופיר לב, מקים קבוצת הפייסבוק של נפגעי החברה, סיפר על נתונים מדאיגים וקרוב ל-5,000 פניות. "הגיעו גם ילדים שקיבלו מכתב ופחדו לפנות להורים", אמר. "אנו נתקלים בשיאים חדשים באבסורד: עולים חדשים שלא היו בארץ, מכשירי סלולר כשרים, ילדה עיוורת קטינה - וגם הרבה אנשים שפשוט גילו חיוב במכשיר הסלולר וניתקו אותו מיד".

"זו אחת השערוריות הכי גדולות שהיו פה בשנים האחרונות", קבע ד"ר יצחק קדמן מהמועצה לשלום הילד. "עסקאות נחתמו לכאורה עם בני שנתיים ו-7 ו-9. כשפניתי למשרדי עורכי הדין, הם סירבו להתייחס. החברה מתחלפת - החליפה שמות לאורך שנים, אתה אפילו לא יודע למי אתה חייב. אני מאוכזב קשות מחוסר המעש של משרד המשפטים, הכלכלה, משטרת ישראל - כולם מגלגלים את הכדור מאחד לשני".

נציג המשטרה, אליה פנה לאחרונה שר התקשורת גלעד ארדן בבקשה לחקור את הפרשה, דיווח כי לפני מספר חודשים הוגשו כמה מאות תלונות נגד איקיוטק. החומר הועבר למפלג הונאה תל-אביב, אולם שם הוחלט גניזת התיקים בטענה כי מדובר בעניין אזרחי ולא פלילי. "לאחרונה התקבל חומר חדש וחודשה החקירה", מסר נציג המשטרה. פרקליטות המשטרה העדיפה להיעדר כל עוד מתקיימת החקירה.

הדיון הפך סוער במיוחד כשרשות הדיבור הועברה לנציגי איקיוטק, ונציגת החברה עו"ד דפנה פישר ממשרד גדעון פישר ושות' התקשתה לסיים את דבריה. לטענתה, הנרשמים נדרשו לספק פרטים אישיים שונים, ולכל אורך האישור היה ברור שהשירות בתשלום.

השופט לשעבר אליהו וינוגרד, שלהפתעת רבים מייצג אף הוא את החברה, טען כי ההורים הם אלה שפעמים רבות רשמו את ילדיהם הקטנים לאודישנים - "אפילו לפרסומות של חיתולים". עוד הזכיר כי הוועדה לא מחליפה את בית המשפט, וביקש מחבריה לא לעסוק בבירור נקודתי של מחלוקות כספיות ספציפיות. ההצעה האופרטיבית ה"מהפכנית" למתלוננים מטעם החברה היא הזכות לקבל את המסמכים הנוגעים לכל אחד וללא השהיה של חודש בהליכים המשפטיים.

נציגת המועצה לצרכנות, עו"ד יעל כהן-שאואט, הזכירה כי המועצה לצרכנות כבר ביקשה לקבל את מסמכי הראיות של 500 מתלוננים - ובתמורה קיבלה מכתב סירוב בן 37 עמודים ואיום בתביעת לשון הרע.

בסיומו של הדיון סיכם יו"ר הוועדה ח"כ אבישי ברוורמן כי "ועדת הכלכלה דורשת ממשרדי הממשלה הרלוונטיים לדון באופן מיידי בנושא ולפרסם לציבור הבהרות והמלצה כיצד לפעול עד לסיום הבירור בפרשה".

מבחינת עשרות השחקנים חברי שח"ם שקיבלו בחודשים האחרונים את מכתבי הגבייה, אנו חוזרים על המלצתנו, ואם קיבלתם מכתב מאחד ממשרדי עורכי הדין שמייצגים את איקיוטק, אנו ממליצים שלא ליצור קשר עם משרדי עורכי הדין, לא לשלם את החובות בשלב זה, וליצור קשר באופן מיידי עם המחלקה המשפטית של שח"ם במייל [email protected]   או בטלפון 03-6298468