שח"ם - ארגון השחקנים והשחקניות בישראל

סכסוכים בבית ליסין

המאבק בין בית ליסין לעובדיו עולה שלב. הצוות הטכני ממשיך לאיים ולשבות בשל הסכסוך על תנאי העסקתו. ההנהלה מצדה פנתה לצוות בשבוע שעבר במכתב, בבקשה לחזור למשא ומתן. המאבק, לטענתה, פוגע בשאר העובדים, ברוכשי הכרטיסים ובאמינות התיאטרון.

הנהלת התיאטרון פנתה במכתב גם לעובדים ולשחקנים, וביקשה מהם לסייע להבראת התיאטרון תוך הפחתה משכרם בשנה הקרובה. התיאטרון מדגיש כי למרות הקיצוצים ב־2009 הגירעון המצטבר של 8.6 מיליון שקל יוצר חשש למצב של חדלות פירעון. נכתב כי "התיאטרון אישר תוכנית הבראה ל־2012–2013 ובה קיצוץ בהוצאות הפקה, ביטול הפקות, קיצוץ בעמלות ליוצרים ובעלויות ספקים והפחתה בשכר העובדים והשחקנים". על כן, פרט למשתכרים שכר מינימום (4,100 שקל ברוטו) יופחת שכר העובדים והשחקנים בשיעור של עד 10% בהתאם לשכר. עובד שלא ייתן הסכמתו, צוין במכתב, יזומן לשימוע ויישקל סיום עבודתו.

 

המכתב עורר את זעמו של מנכ"ל שח"ם שחר בוצר, שהורה לשחקנים לא לחתום על הפחתת שכר. הוא שיגר אתמול מכתב למנכ"לית התיאטרון ציפי פינס שבו הוא מבקש פגישה דחופה בנושא. "אנו מתנגדים בתוקף לדרך שבה נעשתה הפנייה לשחקנים לקבלת הסכמתם להפחתת השכר ומפקפקים בצורך בהפחתת השכר ובכך שהוא יהווה בסיס כה משמעותי להצלת התיאטרון", טוען בוצר. במכתב תגובה ששלחה פינס לשח"ם נכתב: "הסכמי העסקת השחקנים והיוצרים נחתמים ישירות מולם או סוכניהם, לא דרך שח"ם, ולכן לא ראיתי לנכון לפנות לשח"ם".

 

פורסם לראשונה באתר "כלכליסט".