שח"ם - ארגון השחקנים והשחקניות בישראל

מי שומר על מסך הטלוויזיה? / שחר בוצר

לאחרונה החליטה ועדת הטלוויזיה של מועצת הרשות השנייה לאמץ את החלטתה של הנהלת הרשות ולא לאשר את לוח השידורים של זכייניות ערוץ 2 קשת ורשת למחצית השנייה של שנת 2013, בשל עודף תוכניות בידור וריאליטי על חשבון תוכני סוגה עילית - דרמה ישראלית, תוכניות תחקיר וסרטי תעודה כחול לבן. בהתאם לכך דרשה הרשות מהזכייניות להשלים את ההוצאה החסרה על סוגה עילית, כתנאי לאישור הלוח.

 

מדובר במגמה מבורכת. ראוי ומתבקש להכיר בכוחה ובתפקידה של הטלוויזיה בימינו כמקור להקניית ערכים ותכנים ראויים לציבור. לזכייניות ערוץ 2 ולערוץ 10, כמי שקיבלו את הזיכיון לשלוט בתכניה של מדורת השבט הישראלית, יש אחריות חינוכית בימינו לא פחות מבתי הספר וממערכות החינוך הבלתי פורמלי. בהתאם לזאת, לרשות השנייה תפקיד מכריע בעמידה איתנה על איכות התוכן המשודר ובשמירה על איזון ראוי בשעות הפריים טיים בין תוכני ריאליטי ובידור ליצירה ישראלית מקורית.

 

עם זאת, המשבר הגדול והפגיעה המשמעותית ביותר בתוכן שנזכה לראות על המסך - עדיין לפנינו. בשנים הקרובות צפויה הטלוויזיה המסחרית לעבור לשיטה של רישיונות במקום שיטת הזיכיונות הקיימת. בהתאם לתנאי הרישיון העתידי, יתבקשו המפעילות להשקיע פחות ופחות בתוכן. אם בתקופת הזיכיונות מחויבות המפעילות להשקיע סכום של כ־90 מיליון שקלים בתוכניות דרמה, מעתה בתקופת הרישיונות יושקעו כ־20 מיליון שקלים בלבד; אם בתקופת הזיכיונות יש מחויבות השקעה של כ־54 מיליון שקלים בסרטי תעודה, בשיטת הרישיונות יושקעו כ־8 מיליון שקלים בלבד; בתוכניות תעודה מושקעים כיום כ־48 מיליון שקלים, ובתקופת הרישיונות יושקעו כ־8 מיליון שקלים בלבד.

 

הפחתת המחויבות בתכנים של "סוגה עילית" עתידה להוביל לתוצאה עגומה על המרקע שלנו; כיום הזכייניות מחויבות לכשלוש שעות של תוכניות דרמה על המסך בשבוע שידורים אחד, ואילו בעידן הרישיונות נראה שעה אחת בלבד לכל עשרה ימי שידור. אם היום משודרות שעתיים וחצי של סרטי תעודה לכל שבוע שידורים, בעידן הרישיונות נראה שעה אחת בלבד לכל שמונה ימי שידור.

 

בעת קבלת ההחלטה בוועדת הכלכלה דאז, כפי שניתן לקרוא בפרוטוקולים, היתה שגורה המחשבה כי בעתיד יפעלו שלושה־ארבעה ערוצים ברישיון, וכך יהיה אפשר לפצות על הקטנת מחויבויות התוכן הישראלי המקורי. אך בעידן שבו ערוץ 10 נלחם על חייו וזכייניות ערוץ 2 מבקשות הקלות בשל טענות למצוקה כלכלית - ברור לכל כי בעידן הרישיונות יפעלו לכל היותר שני ערוצים, ובהתאם לכך הפגיעה בתוכן ובציבור הישראלי היא בלתי נמנעת.

 

בימים אלה אנו פועלים בכל כוחנו כדי לוודא שהמגמה החיובית של שמירה על תוכני המקור תימשך, וששר התקשורת גלעד ארדן ומועצת הרשות השנייה, בראשות המנכ"ל החדש שי באב"ד, יקדימו תרופה למכה ויפעלו לתיקון הטעות שנעשתה בהקטנת המחויבות בתקופת הרישיונות. ההכרה בחשיבותה של היצירה הישראלית הטלוויזיונית היא כלי הכרחי לשמירה על השפה העברית וליצירת חברה אזרחית טובה וערכית יותר.